Egy idegenvezető számára, Franciaországról, a Loire menti kastélyokról mesélni mindig hálás feladat! 2019. március 11-én hétfőn /18:00/ Chambord kastélyáról szeretnék sok-sok érdekességet és aktualítást elmesélni mindazoknak, akik megtisztelnek majd jelenlétükkel az UP Rendezvénytér által szervezett előadáson!
UP Rendezvénytér
Budapest, Szent István tér 13-14, 1042
ELŐZETES JEGYVÁSÁRLÁS:
A fotókra kattintva a képek nagyméretben megtekinthetők!
CHAMBORD, AHOGY A FRANCIA KIRÁLY MEGÁLMODTA
A Loire menti kastélyok legnagyobb és legismertebb épületegyüttese kétség kívül Chambord. A híres reneszánsz király, Francois I. álmai kastélyaként építtette, kortársai és a mai látogatók nagy ámulatára. Miért éppen ide? Hogyan épült fel és milyen valós és legendás történetek fémjelzik több száz éves történetét?
Hosszú évszázadok óta egy mesebeli erdőség rejtekén szunnyad a hatalmas épületegyüttes, amely rendszeresen királyi vadászatoknak helyt. A „mi” érkezésünk előtt sok híres ember látogatta már meg a kastélyt, köztük az a Charles V. spanyol császár is, akinek „birodalmában sohasem nyugodott le a nap”!
Miért ilyen furcsa a kastély alaprajza? Vajon miért és hogyan építtették, majd díszíttették a francia királyok ezen hatalmas épületetegyüttest a XVI. századtól kezdődően? A modern eszközökkel dolgozó kortárs kutatók sok „szenzáció-gyanús” felfedezést tettek, melyeket szeretnék megosztani a hallgatóságommal a júniusi előadások során!
LEONARDO DA VINCI ÖTLETEI NYOMÁN KÉSZÜLT?
Az előadás során fellebentjük a fátylat a híres „dupla-revolúciós lépcső” titkairól is ! Mennyiben köszönhetjük a zseniális épületet és tartozékait Leonardo da Vinci-nek, aki életének utolsó három évét Franciaországban töltötte? Hogyan és mennyiben kapcsolhatók Chambord építészeti megoldásai a híres olasz mester találmányaihoz?
A reneszánsz értékei lépten-nyomon felfedezhetők a kastélyban! De mint már annyiszor láthattuk, a lényeg mindig a részletekben bújik meg! Az utazás során, amikor az egyik csodából még ki sem sétáltunk, már a következő közepén találjuk magunkat, nincs lehetőségünk arra, hogy ezen érdekes apróságokat felfedezzük! De az előadáson ….IGEN!!!
A PALOTA HÍRES LAKÓI
Bejárva a palotát, megismerkedhetünk I. Ferenc és XIV. Lajos királyi rezidenciáival, de felfedezhetünk majd királynői vagy hercegi lakosztályokat is. Sokan be és kisétálnak a hatalmas méretű épületből anélkül, hogy rájönnének, hogy Chambord grófjának lakosztályaiban is jártak! No comment!!!…. persze ha azért megyünk, hogy anyukáról fotót készítsünk a tetőn…., az sem egy utolsó szempont!
AZ „ISTEN-KIRÁLYOK” PALOTÁJA ÉS KERTJEI
A palota egyik legérdekesebb és legtitokzatosabb eleme, az „égbe-vezető lépcső” a fényudvarral! Mi ennek a valódi szerepe, hogyan és miért vonult rajta fel a király, minderről szó lesz az előadásom során.
Hogyan lehet leolvasni a kémények diszítéséről az olasz és a francia művészetek egymással való versengését és miért díszítették a tető kéményeit ezernyi csodálatos részlettel? Hátradőlve foteljainkban, végre lesz időnk arra, hogy közelebbről is megtekinthessük a részleteket és megbeszélhessük azt, hogy mire szolgáltak ezek?
A különböző források és régészeti feltárások nyomán, az elmúlt évben helyreállították a kastély francia parkját úgy, ahogy azt XIV. Lajos anno megterveztette! Ma, amikor letekintünk a tetőkről, mesebeli kép tárul elénk! Ezen helyreállítás történetét és viszontagságait is szeretném elmesélni az előadásom során.
CHAMBORD, A TITOKZATOS….
Esőben, szélben, hóban vagy napsütésben, Chambord egy szemet gyönyörködtető csoda! Sokan elmennek a Loire menti kastélyokhoz és megtekintik ezt a valóban egyedülálló épületegyüttest! A kérdés csak az, hogy mennyit értettek meg mindabból, amit azoknak kínál, akik veszik a fáradtságot és megpróbálják felfedezni annak számtalan csodáját! Mi erre készülünk….!
Szeretettel várunk mindenkit!
Szirbek István